24. 8. 2014

České letní ZX akce 2014

Léto je tadičně obdobím dovolených a prázdnin. Nevím, proč tomu tak je, když se to obvykle téměř stoprocentně kryje s nesnesitelnými vedry, nebo naopak přívalovými dešti, ale je to tak. Spectristi jsou v tomto ohledu naprostými tradicionalisty a tak se v létě konají hned dvě akce: tradiční kolektivní dovolenkování, lhostejno jestli mu říkáme ZX Šumava nebo nějak jinak a tradičně netradiční KapliCon, který je již tři roky v Exilu.

ZX Šumava
ZX Šumava je akce mladá, letos se na konci července v krásné chalupě v osadě Klepačka u Nezdic na Šumavě konal teprve druhý ročník, ale je to rozhodně akce příjemná a doufám, že nám zůstane ještě dlouho zachována. Chalupa nabízí příjemné přenocování deseti až čtrnácti lidem, další by se pravděpodobně vešli na karimatky do spacáků, ale zatím se rozhodli nevyužít této možnosti, takže počtem jsme se vloni i letos vešli.

Jak jsem psal už vloni, klid místu dodává i absence signálu tradičních mobilních operátorů. Pardál ale letos předvedl, že s několikaprvkovou yagi anténou tam U:Fon signál má, a tak byl k dispozici i Internet. Na nějaké to tweetnutí či závislácké překontrolování Facebooku je to plně dostačující, když jsem jednoho krásného večera chtěl stáhnout nejakčnější akční film mezi akčními filmy a oblažit jeho sledováním zbytek osazenstva, zvolil jsem stejně jako vloni cukrárnu v Sušici, letos ovšem jinou. Mezitím se internetovalo relativně málo, což je u bandy lidí souvisejících tak či onak s IT oborem téměř zvláštní úkaz.

Klatovy
Naše dvoučlenná skupina byla letos výrazně méně mobilní, Lada má už nějaký ten měsíc těhotenství za sebou a ani na jaře proběhlá nemoc míchy jí kamzíkovací elán nepřidala, takže jsme to pojali odpočinkově. Kdykoliv stav visacího zámku na bráně a počasí dovolily, vydali jsme se na koupaliště, kdykoliv to nedovolilo, vydali jsme se do cukrárny. Mezitím jsme stihli ještě výlet do Klatov a na Svatobor, kam polovina expedice vyjela autem a druhá polovina to vzala sportovně pěšky po silnici, odměněna v polovině bouřkou s krupobitím.
Sušice ze Svatoboru
V kuchyni se letos střídal dobrovolně každý den někdo jiný, naše směna dělala kolinkoto/rizoto v ceně maximálně dvacetikoruny na porci a kupodivu to všichni přežili s minimální újmou na zdraví, ba některým to i chutnalo. Aniž bych chtěl dělat nějaké kulinářské soudy, nejvíc mi chutnalo jídlo od Factora6, protože je to přesně ten typ pokrmu, na který bych neměl moc často trpělivost - byly v něm použity snad všechny existující druhy fazolí, bylo to pikantní a s chlebem vynikající.

Večery ani letos nebyly přespříliš bujaré. Část osazenstva se koukala na plátně na filmy, část gamesila v kuchyni na Wiičku od Nintenda a obě skupiny pily převážně víno, místy pivo. Vína se letos vypilo asi tak dvacetkrát více než vloni, šest litrů za večer nebylo nic neběžného. Já přivezl jen necelé dva litry makedonského Vrance, příští rok vezmu alespoň pětilitrový barel. Subjektivně nejlepší byl z00mův Dornfelder, krásná chuť višní, radost toho vypít ľubovoľné mnôžstvô.

Zúčastnili se: kontraadmirál nebeský maršál armádní generál TDM (měsíční president), Factor6, Poke, Sweet Factory, Sillicon, Noby, Pardál, Empire (aka Patriot), Tritol, z00m, Lada a moje maličkost, která si všem jmenovaným dovoluje poděkovat za účast, bylo to fajn. Společnou fotogalerii (a nejen ji) naleznete tady.

KapliCon 2014
Na původní KapliCon vzpomínám s láskou a nostalgií. Coby mladý a vlasatý hejsek jsem naň poprvé dorazil ve své oranžové škodovce v roce 2002 a stejně jako tenkrát jsem se tam těšil i v následujících deseti ročnících. V roce 2012 se bohužel nepodařilo najít dostatek zájemců o uspořádání akce na jihu Čech a hned následující rok se změnily podmínky místního DDM natolik, že akce už v původní geografické lokaci asi nikdy neproběhne. Aby alespoň něco zůstalo probíhá exilový KapliCon. Nejdříve u Dexe v Doupěti, a vloni a letos to bylo v Plzni v Sinclair Klubu.

Sešlo se nás tam letos pět - já, Sweet Factory, Sillicon, Factor6 a TDM (tituly viz výše). Bylo to komorní a jelikož mi několik dní předtím začal stávkovat Psion netBook, tak to pro mě bylo i poměrně nespectristické, protože jsem se věnoval pokusům o jeho alespoň nějaké oživení. Speccy přesto puštěno bylo, Sweet na svém stroji pustil již tradiční sestavu dem, která musí zaznít, jinak by nastal konec světa a ano - The Path je mezi nimi. Mezi tím si každý kompjůtroval na stroji dle vlastního výběru. Páteční večer byl stejně jako na Šumavě ve znamení vína a wíčka, v sobotu jsme se Sweetem zmizeli na nedaleký kopec s CB sestavou, Sillicon jel do Prahy vyzvedávat sestru na letiště a TDM s F6 jeli na Expendables3.
Psion a Hyperterminal
Mě se Psiona povedlo nakonec nabootovat ze staré 486 po sériáku přes hyperterminál a zjistit, že nejspíš odešel slot na CompactFlash karty, takže je netBook živý-neživý. Ostatní také vypadali, že se o víkendu zabavili a to včetně Sweetovy dcerky, kterou v sobotu odpoledne přivezl, aby si s námi zahrála na Wii. Můžu směle prohlásit, že za mě to byl - až na to že nebyl v Kaplici - vydařený KapliCon. I kdyby se tam už v budoucnu nikdy nevrátil, myslím, že ten exilový je důstojným nástupcem. Ale také doufám, že za rok přijede o něco více lidí.

Žádné komentáře: