30. 9. 2009

Speccy má mnoho podob

Nedávno se v Rokycanech u Gregora konal OldCon. Nejde tak úplně o spectristickou akci, spíše o příležitost pokecat o osmibitových počítačích obecně, najíst se Zilogových buřtů na pivě, vypít pár Klasiků, projít všechny geocache v okolí a vůbec příjemně prožít sobotu.

Nicméně tentokrát se tam o Spectru mluvilo hned několikrát. Jednak jsem dostal k zapůjčení funkční Diskface A, dvě diskety s CP/M a návod jak si upravit Speccy pro tento operační systém, dále ale kolovalo jedno velmi zajímavě předělané Spectrum.

V době kdy ještě kdekdo věděl, že jedině Z80 je ten pravý procesor se pomocí Speccy řídilo kde co. Takový gumák je sice už od výroby ideální stroj, ale pro účely ovládání v průmyslových podmínkách je třeba něco masivnějšího, odolnějšího a se spoustou portů. Proto se někdo rozhodl předělat právě 48k Speccy do podoby, kdy bude vyhovovat těmto nárokům. Sice je předělávka nedokončená, ale považuju ji za velmi zajímavou a za důkaz toho, že Speccy má mnoho podob a mnoho využití.

Vnitřek a zadní stranu si můžete prohlédnout tady, stejně jako zbytek fotogalerie z OldConu 2009.

15. 9. 2009

Z archivu MB Maniax: Matrix OS

V prosinci roku 2004 vyšel na SpeccyWebu článek o systému Matrix, který plánovali pánové Tritol a PVL. I když (pokud je mi známo) světlo světa nespatřil, myšlenky v následujícím textu jsou pořád platné a jak se tak množí navzájem totálně odlišné systémy pro divIDE, přijdou mi ještě platnější.

Úvod - proč Matrix
Jak známo, klasickým softwareovým základem ZX Spectra je jeho ROMka. Ač stará nějakých 17 let, stále dostačující. Splňuje základní věc, kterou by splňovat měla, a to spouštění programů. Dále je v ní interpret BASICa, takže poskytuje daleko víc, než je vlastně bezpodmíněčně nutné. Co se nahrávání programů týče,podporuje pouze kazetový magnetofon - záznamové medium z dob jejího vzniku.Časem samozřejmě vznikala jiná záznamová zařízení, z nichž nejpraktičtější je jistě disketová mechanika. Způsobů připojení je několik, ale každé nějakým způsobem nahradilo nahrávání programů. Nepotřebujete vyměňovat ROM, většinou jen připojíte a jedete (no prostě Plug and Play, ne? to je takový ten ideál, který se marně snaží alespoň z části napodobit výrobci PeCí - bezúspešně).
Vezmeme-li ale v úvahu jednotlivé diskové systémy, každý je světem jen sám pro sebe. Dnes je situace taková, že každý se drží svého systému, protože si na něj zvykl, nebo oceňuje některé jeho přednosti. Tuto situaci třeba měnit není, a si každý zůstane u svého. Jediný problém, který je třeba vždy vyřešit, je přenos dat.


Samozřejmě je možné pro každý systém napsat konverzní program. Ale.. Jsou prostě důvody proč to prakticky možné není. Na mě známých systémech existuje většinou konverzní program do jediného jiného systému. Jelikož tím systémem byl většinou MSDOS, byla vlastně šance přenosu mezi systémy navzájem, ale náročná. Nejprve export, poté import.
V současné době - nástupu harddisku - je potřeba vymyslet nový systém souborů (FS - File System), který bude koncipován na větší diskové kapacity, než bylo třeba u disketových mechanik. S novým FS tedy opět vznikne nový systém. Jelikož ale HDD sám o sobě není tak uplně soběstačný a stejně většina lidí nějakou tu disketovku má, budou chtít aby jim systém podporoval oboje.

Příkladem takového systému bude BS-DOS 400, na kterém se už (prý, možná, snad trochu, jestli vůbec .. no spíš ne .. ???) pracuje. Bude to samozřejmě pokrok, nebo to bude jeden systém a bude podporovat dva FS. Tohoto pokroku už dosáhly dokonce i PeCoidní všemi oblíbené Wokna (také podporují až dva, nebo snad dokonce až tři (!) FS.
Bude-li chtít někdo HDD s jiným systémem, nebo spíš bez něj, může klidně použít nový BS-DOS bez MB-02 a pracovat jen s hadrem. Nebo si napíše svůj OS pro HDD a svůj systém. A budou všichni zase tam, kde doposud. (jest-li ale vůbec aspoň tam). Snad s tím rozdílem, že bude-li na HDD existovat jen jeden FS, půjde připojit bez problémů k jinému systému (ale HDD neni primárně určen k přenášení a dokonce mu to škodí. Kdo nevěří může zkusit, ale znám jeden co cestu na DOXyCon'98 nevydržel).
Znáte někdo Unix? Jedna taková jedo odrůda, stará pár let (Linux) podporuje současně klidně 32 různých systémů souborů (někde psali).

Co z toho čistou spectráckou úvahou vyplývá?
Že to jde!
(Ono tedy mezi náma, konec klasické spectrácké úvahy má pokaždé stejné řešení)


Co je to Matrix
Možná bude lepší začít tím, co Matrix není. Takže za prvé určitě není samostatnou aplikací. Zrovna tak ale není jen BIOSem (basic input/output system). Je tedy něco mezi. Nám se nejvíce líbí jádro (kernel). Je to vlastně objekt, zapouzdřená skupina rutinek, které mají jeden vstupní
bod pro poskytované služby, které se budou povětšinou týkat práce se soubory, přičemž odstíní aplikaci od takových maličkostí, jako se kterým hw a fs se právě pracuje. O stejné možnosti se ale snažil už OPAT. Problém s OPATem ale byl, že byl příliš vázán na D40. Matrix by měl být více univerzálnější a hlavně by měl sám o sobě podporovat současně více druhů hw a fs.
Při realizaci a návrhu služeb Matrixu bereme nejvíce ohled na HDD, pak diskety a až pak hodně daleko kazetu. Toto pojetí se liší od přístupu BUSYho, NORa a jiných zastánců kazeáku, kteří zastávají názor, že kazeta je z historických důvodů na speccy základ a vše ostatní ji více méně přizpůsobují (viz např. BSDOS). Je nepopiratelné, že je výhodné, aby staré programy, nahrávající z kazety přes ROM, fungovaly bez jakéhokoli zásahu. To je hezká vlastnost BSDOSu a špatná D40 (proto jsem také pro D40 napsal TAPE Emulator).
Přesto se Matrix bude orientovat diskově, neboť považuji za snažší ohýbat diskové služby na kazetové, než obráceně! A krom toho, kazetové služby bude v podstatě potřebovat jediná aplikace - TAPE EMULATOR, pro ostatní bude jistě výhodnější zvolit diskové, takže to bude i ekonomičtější.
Zároveň hodlám programovat jen jednou, ale použitelné to chci mít pro více věcí. Základní představa je taková, že by šel Matrix použít jako součást jiného programu (jako měl sloužit OPAT, ale vzhledem k tomu, že Matrix bude kvůli svým možnostem daleko větší než OPAT, tak to vidím praktické jen u takových vyjímek jako File Comander apd.). Druhou možností je, že by Matrix ležel někde dole v ROM a aplikace by si ho volaly odtamtud přes RST. Jelikož většina programů potřebuje i klasickou ROM (Basic), tak ji předpokládáme jako základ, v ní bude definovaný vstupní bod, který zajistí přestránkování do stínové ROM s Matrixem, kde bude fungovat ono RST a zároveň bude fungovat i bod pro přestránkování do Basic ROM.
A jelikož potřebujete spustit o onu aplikaci samotnou, bude asi chtít, aby i Basic ROM byla upravena pro práci s Matrixem. Takže buď to bude obdoba D40 a podobných, které přidávají pár svých příkazů, nebo lépe to bude zmíněný TAPE Emulator, dokonce to může být něco tak rozsáhlého jako BSROM apd. To už je věcí názoru.


Mně osobně se zdá, že už je čas na něco uplně nového. Osobně stejně BASIC používám posledních X let pouze k nahrání jiného programu a musím říct, že k tomu fakt není určen (chybí historie příkazů a tak). Takže bych to viděl k napsání něčeho speciálního lépe vybaveného ke spouštění programů a práci se soubory - to už ale není záležitost Matrixu, přesto se tu o tom zmíním.
MASH (MAtrix SHel) by měl nabídnout příkazový interface k službám Matrixu (i kdyby na nic jiného, nějak se Matrix otestovat musí), bude se nacházet ve stejné ROM s Matrixem a k dispozici zůstane ale i Basic ROM, nebo tu bodou pravděpodobně potřebovat spuštěné programy.
Samotný MASH i MATRIX budou na Basic ROM nezávislý. Pokud bude takto nezávislý i váš program, nemusíte se stránkováním ROM zabývat. Jelikož MASH bude realizovat mnoho zajímavých funkcí, bude některé z nich poskytovat jako služby na dalších RST. Již dnes je jasné, že budou existovat programy, které budou vyžadovat jak Matrix tak MASH.
Říkám to zde proto, že takovýto program bude muset být s největší pravděpodobností spuštěn MASHem a nebude tedy stačit pouhá přítomnost MASHe v ROM. Takovýchto programů by ale podle mě mělo být málo, aby měl uživatel možnost volby a mohl pracovat třeba jen v lehce upravené Basic ROM. Tritol ale nedávno oznámil, že jeho fdisk bude MASH&MATRIX only, takže si radši začněte zvykat.


Vnitřní uspořádání Matrixu

Aby mohl MATRIX obsloužit více druhů hw i různé fs, je nezbytné jeho rozdělení do vrstev.
Software
Aplikační programy
Rozhraní služeb (SL)
Ovladače systému souborů (FS)
Ovladače fyzických zařízení (LL)
Hardware
Technické prostředky

Vrstva služeb (SL) bude vyřizovat takové ty formalitky. Vrstvy FS a LL mají každá jeden vstupní bod, ve které se však provede rozskok do rutiny podporující právě aktivní hw či fs.

Každý druh LL nebo FS bude mít své číslo, kterým se identifikuje mezi svými kolegy v dané vrstvě (tzv. MAJOR číslo). Důležité je dále zmínit ještě MINOR číslo, které identifikuje zařízení nebo fs v rámci jednoho MAJOR čísla.
ZařízeníMAJORMINOR
D40 Mechanika A10
D40 Mechanika B11
MB02 Mechanika A20
MB02 Mechanika B21
MB02 Mechanika C22
MB02 Mechanika D23
Obdobně to bude i u FS; v případě že mám hadr s pěti partition (3 ext2, 2 FAT16)
PartitionMAJORMINOR
hda1 (ext2)10
hda2 (FAT16)20
hda3 (FAT16)21
hda4 (ext2)11
hda5 (ext2)12
V praxi si to představuji asi takto (ukáži na příkladu):
  • Aplikace zavolá přes jednotné rozhraní službu (např. z otevřeného souboru XY přečti ABC bajtu)
  • Vrstva služeb, pouze zkontroluje správnost parametrů o nic moc víc asi ne (např. zda opravdu soubor XY je otevřen pro čtení)
  • Je-li vše v pořádku, nastaví MAJOR/MINOR čísla pro FS i LL.
  • Vrstva FS se stará o logickou organizaci file systému a potřebuje-li data, volá LL vrstvu.
  • LowLevel ovladač dle MINOR čísla zjistí o jaké konkrétní zařízení jde (master/slave, drive A/drive B, ..) a načte bajtíky z media.
Celý příklad byl trochu zjednodušen, praxe bude o malinko komplikovanější.


Výhody Matrixu a jeho vrstvené architektury
Napsat čtení sectoru a podobné lowlevel rutiny je strašně jednoduché. Takže není problém toto udělat za odpoledne pro kopu systémů.
Podpora FS je samozřejmě náročnější, ale je-li jednou udělaná, funguje na všech typech podporovaných zařízení.

Výhoda je vysoká přenositelnost, např. napíšu ovladaní D40 a IDE-IF, dále pak podporu pro MDOS, SFS a a nejsem měkej tak ještě MS-DOS. V tu chvíli budu schopen číst z harddisku partition typu MS-DOS i SFS, budu moc mít MDOS, MSDOS a SFS -ovské diskety (kvuli D40 jen DDčka). Pak to ve zdrojáku předám někomu s MB02 a ten v mžiku napíše rutinu pro obsluhu MB02. V tu chvíli je schopen do svého MB02 vrazit a číst disketu pro SFS, MSDOS a MDOS
(ale ne pro BS-DOS). A zrovna tak s HDD. Jestliže bude produktivní napiše práci s BSDOSem a bude číst i ten. (teď si vlastně uvědomuji že BS-DOS přejde na SFS, takže BS-DOSem myslím starší verze - pro příklad).

Pak mi to vše vrátí a já budu schopen číst z D40 i BS-DOSovský formát. Přineseli někdo ke mně MB02 a (to sice nejde, ale jako) připojíme ho současně s mou D40, bude mi fungovat vše naprosto na všem, jediný rozdíl bude že si budu moc dovolit HD disketu.

A k tomu stačí jediný jednoduchý File Manager, který používá řádně služby a budu schopen vše alespoň kopírovat.
Samozřejmostí a ztělesněnou jednoduchostí je upravení ZX ROM, aby místo z kazeáku nahrávala přes služby a mám TAPE Emulátor.

Nevýhodou je, že si nedokážu představit, jak upravit sekvenční přístup k souboru pro milovanou TAPE. Ta by dejme tomu podporovala jen čtení celých souborů. No spíše to dopadne tak, že Matrix s kazetou pracovat nebude umět ;-)

SpeccyFication

Matrix
Jeden vstupní bod.
Seznam služeb (coming soon)
hlavní vývoj: pvl, tnt
Budou existovat asi jen jedny zdrojáky, neboť nejčastější bude jeho umístění v ROM

Matrix ROM SpeccyFication
Matrix používá adresy 0-15360(15kB) a zásobník
Call pro přestránkování do ROM s Matrixem: #002B (43 Dec)
Call pro přestránkování do ROM s Basicem: #0013 (19 Dec)
Vstupní bod do Matrixu (RST 48)

MASH SpeccyFication
Shel který bude sloužit primárně k práci se soubory a spouštění programů. Řádkové rozhraní ke službám Matrixu.
MASH používá adresy 0-15360(15kB) a zásobník
Vstupní body pro služby MASHe (RST ?? ..)
Seznam služeb (coming soon)
hlavní vývoj: pvl

MAFIE - MAtrix FIle Exploder
File manager, tak jak je znáte ... zatím pouze v plánu, teoreticky by to mohlo být schopné mít zkompilován matrix v sobě a běhat na libovolném HW (i bez možnosti zápisu dolu do ROM).
hlavní vývoj: tnt(?)

9. 9. 2009

PathIncludingTime v1.3

Ačkoliv jsem myslel, že již nebudu PITa vylepšovat, spletl jsem se. Ozval se mi Hood, že když nainstaluje Pita, tak jakýkoliv pokus o vypsání chybové hlášky BS Dosu (Data integrity error, Disk full...) zkončí zhroucením BS Dosu (červená obrazovka...).

Chvilku jsem hledal a nenašel jsem jedinou chybu. Věc jsem konzultoval s Busym, který si po čase všiml, že využívám volné místo na path od adresy #229D, což je chybně, neboť volné místo je od adresy: #22D9.

Tuto adresu jsem si nevycucal z prstu, ale vzal jsem jí ze zdrojáku BS Dosu 3.08, kde na konci jsou popsána volná místa, resp. všechny důležité adresy a tam byla tato hodnota uvedena špatně... (to vše k mému ospravedlnění ;) ).

Problém ale nastal, když jsem zjistil, že od adresy #22D9 je volných pouze 32 bytů, což je pro PITa málo (musím do druhé stránky přenášet info o počáteční adrese souboru, délce, času a datumu vytvoření... ), takže jsem na patch použil adresu #0383, kde je volno 60 bytů. Takže jsem patch zkrátil o 3 bytíky a patch se tam krásně vešel (a jeden byte zůstal volný...).

Snad už poslední verzi můžete stahovat zde.

Takže testujte, používejte, toto je můj nejoblíbenější patch jaký jsem pro BS Dos udělal...

8. 9. 2009

Z archivu MB Maniax: Převod atributových souřadnic na pixelovou adresu ve videopaměti

Následující článek se nacházel na SpeccyWebu v sekci Coding a jeho autorem není nikdo jiný, než Mike/ZeroTeam. Užijte si ho.

--
Určite ste vo svojich programoch prišli k zaujímavému problému, ako previesť 'atribútové' súradnice na pixelovú adresu vo videopamäti. Ale no tak, aspoň jeden z Vás určite áno. Keďže Spectrum nemá lineárne adresovanie videopamäti, treba skutočnú adresu vypočítať. V prvom rade si zožeňte tabuľku adries videopamäti. Nájdete ju v napríklad v ZXM č. 06/94 alebo v tabuľke videopamäti od Nairama. Ako je známe, tak videopamäť je rozdelená na tri tretiny. Najprv si všimnime vyšší bajt adries prvých riadkov v atribútoch. Pre prvú tretinu je to #40, pre druhú #48 a pre tretiu #50. Skúsme si tieto čísla zapísať pod seba v dvojkovej sústave:

01000000
01001000
01010000

Ukážme si teraz, ako vyzerajú niektoré Y-súradnice z prvej, druhej a tretej tretiny. Zoberme si napríklad 3, 12 a 22.

00000011
00001100
00010110

A vida, každá tretina je už zakódovaná, ako v Y-súradnici, tak v hornom bajte adresy. Povedzme, že naša rutinka na výpočet pixelovej adresy očakáva súradnicu X v registri C a súradnicu Y v registri B a nazvime si ju napríklad CHCU_PIXEL_ADRESU. Môžeme teda začať s prvým krokom:

CHCU_PIXEL_ADRESU ld a,b
and 11000b
add a,40h
ld h,a

Tak, vyšší bajt máme za sebou a skúsme sa pozrieť na nižší. Vezmime si začiatočné adresy (s X súradnicou rovnou nule). Opakujú sa tam čísla #00, #20, #40, #60, #80, #A0, #C0 a #E0. Napíšme si ich teda znova pod seba v dvojkovej sústave.

00000000
00100000
01000000
01100000
10000000
10100000
11000000
11100000

Určite už radostne vykrikujete: "Aha, stačí rotovať Y súradnicu o 5 bitov doľava". Áno, určite máte pravdu, ale čo by sa stalo, keby sme ju rotovali o 3 bity doprava? Určite na správnu odpoveď príjdete aj sami. Pozor na nechcené bity, tie treba vynulovať dobre miereným andom. K takto pripravenej adrese ešte pričítame X súradnicu. Pozor na to, aby súradnica neprekročila rozmedzie 0-31. Skúsme teda doplniť náš program.

CHCU_PIXEL_ADRESU ld a,b ;vstup: reg.C - X, reg.B - Y
and 11000b ;výstup: HL - adresa vo videopamäti
add a,40h
ld h,a
ld a,b
and 111b
rrca
rrca
rrca
add a,c
ld l,a
ret

Tak a to je všetko, čo by Vám malo stačiť ako odpoveď na Vašu otázku 'Ako získať pixelovú adresu z atribútových súradníc' a hanbili ste sa ma opýtať.

mikezt

6. 9. 2009

Rádobyseriál: TrueWare (3)

Takže je tu malinkaté info o aktuálním stavu projektu TrueWare.

Věc se má tak, že v současné době čekám, až mi přijde od Velesofta IDE kabel na resetování CF karty za běhu. Možná Vás napadne, proč jsem si tento kabel nevyrobil sám (toto Vás napadne, jen v případě, že mne neznáte), ale pokud mne znáte, je Vám zcela jasné, že pokud bych se pokusil o výrobu tohoto kabelu a zapojil ho, neodpálil bych si pouze CF kartu, ale s 99% šancí bych si odrovnal i MB-02+ a ZX Spectrum (a možná by vybuchla i elektrárna, ze které napájím ZXko a MBčko ;) ). Takže až mi přijde IDE kabel od Velesofta, tak se bude na projektu prokračovat. Prozatím mám rozpracované hledání volného sektoru ve FAT tabulce (což není tak těžké) a začínám vymýšlet algoritmus na zápis dat.

Takže asi tak... ;)

4. 9. 2009

Z archivu MB Maniax: TANX

Následující článek vyšel 24. 04. 2005 v "internetovém časopise" SpeccyMan, který sloužil jako výkladní skříň extremního Spectricismu. Mám tu čest být jeho původním autorem a dle statistik si ho v oněch časech přečetlo celých 193 lidí.

---
S drobným zpožděním, za které se omlouvám (Myslím to upřímně. Jsem Pravý Hlas Symbiozy.), je tu další recenze na hru z roku 1982. Tentokrát je to hra Tanx...

Stalo se to v roce 2014, desátého roku Svaté války všech Spectristů proti Sjednoceným vojskům Tříregistrových. My tento rok známe jako Rok Vítězství, nechybělo ale moc a byl rokem prohry. Předchozích pár let Spectristům nepřálo. Víra lidu v Symbiozu a Spectrum byla podlomena neúspěchy na bojištích. Jen málokdo v neděli po obědě zapnul svoje Spectrum a hrál Manic Minera, jen pár nejvyšších generálů pak ovládalo umění Svatého Kódu. Když tu se náhle stalo to nejhorší. Obrana samotného Státu byla prolomena a hordy Ataristických a Commodoristických sonických tanků (zejména pak nejnebezpečnějších modelů SID-4 a Pokey-2010) se řítily do země. Když padla menší provinciální města jako AY-3-8910 a AY-3-8912, bylo všem jasné, že obléhání samotného ULA-City je otázkou hodin. Z rozhodnutí těch nejsympatičtějších vůdců Speccy národa byly zničeny mosty přes všech 128 řek, které dělily ULA-City od zbytku světa. Všechny až na jeden. U tohoto mostu byl postaven poslední funkční tank a v něm poslední Hrdina, aby zabránil nejhorší katastrofě a zdržel nepřátelská vojska, než se armáda opět zformuje. Tím hrdinou jsi ty....

Tak nějak by zněl úvodní příběh hry Tanx, kdybych měl tu čest psát ho já. Bohužel v roce kdy tato hra vyšla, tedy v roce 1982 jsem byl ještě jenom přáním (či obavou ?) svých rodičů a tak jsem tuhle dle mého názoru skvělou hru poprvé hrál až v roce 1996. Hru nenaprogramoval nikdo jiný než Don Priestley a o distribuci se postarala firma DK`Tronics. Jak mohlo dojít už i méně bystrému čtenáři, ve hře jde o ničení nepřátelských tanků. Hra je zpracována v opravdu zajímavém pohledu. Zatímco svůj tank vidíte shora, jeho dělo je trojrozměrné a tanky nepřátel vidíte z boku. Kupodivu to tvoří poměrně přehlednou herní obrazovku. Tanky jezdí v několika vzdálenostech, proto musíte měnit náklon hlavně, abyste dostřelili dál. Zároveň to chce mít na paměti, že střela tank nepronásleduje, prostě si tak letí a při dopadu exploduje, jak to ostatně dělá většina granátů. Proto je dobré střílet poněkud před tank.
Menu ve hře je téměř totožné s tím v hře Meteoroids, kterou jsem recenzoval minulý týden, v tom zde se konkrétně dá:
I - informace o hře - tady se dozvíte, co je za kolik bodů a jaké máte právě nadefinované ovládání
C - změna herních parametrů - redefinice ovládání, nastavení obtížnosti atd.
1,2 - hra jednoho či více hráčů - tato volba maže skóre, chcete-li pouze pokračovat bez smazání, stiskněte libovolnou klávesu krom předchozích čtyř

K průběhu samotné hry není potřeba nic moc dodávat. Snad jen, že pokud trefíte tank jednou, zůstane rozbitý stát a blokovat jednu z cest, dokud ho vy nebo další tank, jedoucí za ním, nezničíte. Zničit se ho docela hodí, protože stojící tanky nemají na práci obvykle nic lepšího, než do vás střílet. Ministerstvo Speccy her varuje: Střelba na vás vám může přivodit smrt.

... bylo nedělní ráno. Vítězství bylo naše a chutnalo jako svěží jarní šunka vařená ve whisky. Všude se povalovaly roztavené kryty z Atari a Commodore, ohořelé tanky Sjednocených vojsk Tříregistrových tvořily nejlepší pomník hrdinství Speccy lidu. ULA-City bylo oděno do slavnostního roucha, duhové vlajky vlály na každém domě, lidé vybíhali do ulic a spontánně projevovali oddanost Spectru. Transparenty typu "10 PRINT "SPECCY RULEZ":GOTO 10" byly k vidění všude. Taktika vyšla. Spojené armádní oddíly zasadily rozhodující ránu v rozhodující okamžik. Finální hegemonie Spectra byla obnovena.
---

K článku náleželo i několik screenů, které jsou ovšem definitivně ztracené. Co se ale neztratilo je závěrečný veršík na konci:

Směle jsem se podíval
Do očí nepříteli
A pak jsem hrdě prohlásil:
Neprojdou, veliteli !

Speccy zdar!

3. 9. 2009

Z archivu MB Maniax: RockOn2003

Rozhodl jsem se začít zveřejňovat na SpeccyWebu staré články, které zmizely v propadlišti dějin, stejně jako staré werze našeho webu. První archivní článek je Shrekova reportáž z RockOnu 2003. Jde o článek z doby, kdy jsme ještě všichni byli mladí a krásní, jak je patrné z dochovaných fotek (zachovalo se 6 ze 7 fotek).

Ze nevite co RockOn 2003? Byl to maly sraz 8bitovych nadsencu v obci Rokycany. A vzhledem k tomu, ze nazvy Conu se odviji od mista konani a jelikokoz mestecko Rokycany znam i pod jinymi nazvy (Romcikany, Rocikany...) tak jsem tak nejak tyto nazvy zkombinoval a a vysel nazev RockOn 2003 :) Dale je dulezite rici, ze tento sraz svolal Gregor. Melo se jednat ciste o sraz, kde se mela probirat problematika hardware, ale jelikoz na prosby Logouta a Wixeta se Gregor obmekcil a pozval me take. Takze jsem na teto hradwarove akci pouze kodoval (keep coding :) ). Tak a kdo tam vsecho byl? Bohuzel si nepamatuji kazdeho, ale co si pamatuji tak tam byl Logout, Wixet, Velesoft, +Gama, Zelezo, Gregor :) a jeho druzka. Ja jsem pouze sedel u moji speccyalni sestavy slozene ze ZX Spectra 128kB, MB-02+ 512kB a momentalne bez MB Ide Face, jelikoz mi ho 8bc jeste neopravili... (LMN prosiiiim oprav to !!!). Ehm trosku jsem odbocil, takze se vratime k RockOnu. Vsude se porad nekde neco resilo a diskutovalo. Jinak co se tyce kodovani, tak jsem tam nebyl sam, taky tam makal Velesoft, ktery za tu dobu co tam byl, tak upravil Promethea 128 pro SAMa. Jinak co se tyce SAMa, mi Velesoft predvedl opravdu zajimave veci :). Ja jsem delal na ...... (no tak to prozradim)... BS Dosu 4.00, ale vubec mi to nefungovalo, jak jsem chtel. Mno to je tak asi vse, co mohu o RockOnu 2003 z me strany napsat. Jinak bych chtel podekovat Gregorovi a jeho druzce za usporadani supr akce.

Tak a ted nejake fotky z nataceni :) :


2. 9. 2009

Můj první program pro MB-02+

Svého času někdy kolem roku 2001 jsem vlastnil ještě ZX DiskFace QUICK (kterého jsem neprozřetelně daroval Falcenovi, za což si dodnes nadávám), programoval jsem pro něj UniRuny (přežitek z doby kdy jsem ještě vlastnil Didaktik Kompakt), upravoval a crackoval hry pro tento diskový systém, prostě jsem si hrál na drsného spectristu. V té době jsem potkal na ZlínConu Hooda, který měl sebou MB-02+ a tím začala moje úplně nová éra. Hood do mne hučel, že pokud chci pro ZX Spectrum něco dělat, tak MB-02+ skrývá veliký potenciál (což platilo tenkrát, ale i dnes). Prostě slovo dalo slovo, na ZlínConu jsem odchytl pana LMNa (ahoj Honzo :) ) a ten mi po několika hodinovém naléhání slíbil ještě jeden kus MB-02+ vyrobit. Když jsem tenkrát odjel domů, tak jsem skoro denně Honzovi Kučerovi volal jestli už náhodou MB-02+ není vyrobené. Ono tomu asi hodně lidí neuvěří, ale umím být občas otravnej ;) (viď Logoute :) ). No v té době se tradovalo, že dodací doba (výroba MB-02+) trvala cca půl roku, já měl moje MB-02+ doma za cca měsíc a myslím, že se LMNovi celkem ulevilo...

No abych se vrátil k tématu, měl jsem doma MB-02+, koukal jsem na něj jak na svatej obrázek a začal jsem řešit s Hoodem co vlastně bych měl programovat, abych jakože vyplnil tu obrovskou mezeru na speccy scéně. Hood tenkrát navrhl, abych napsal prográmek, kterej umožní u každého souboru změnit jmeno, typ, adresu, čas a datum, flag byte...

Začal jsem programovat, učit se jak se BS Dos ovládá a vše šlo velmi rychle. Program jsem pojmenoval ChanATTR a ačkoliv má mnoho omezení (nenačítá celý adresář, je tam čecho-angličtina, ...) hrozně rád vzpomínám na tohle programování, neboť jsem dokázal na tomto programu strávit i 10 hodin denně.

Dovolil bych si Vám ukázat ještě jeden screenshot (ukradl jsem ho z tcg.speccy.cz ... Wixete sorry ;) ), abych Vám přiblížil ovládání a vzhled programu...Pokud byste přeci jen chtěli vyzkoušet jak program funguje tak ho můžete stáhnout zde.