4. 9. 2009

Z archivu MB Maniax: TANX

Následující článek vyšel 24. 04. 2005 v "internetovém časopise" SpeccyMan, který sloužil jako výkladní skříň extremního Spectricismu. Mám tu čest být jeho původním autorem a dle statistik si ho v oněch časech přečetlo celých 193 lidí.

---
S drobným zpožděním, za které se omlouvám (Myslím to upřímně. Jsem Pravý Hlas Symbiozy.), je tu další recenze na hru z roku 1982. Tentokrát je to hra Tanx...

Stalo se to v roce 2014, desátého roku Svaté války všech Spectristů proti Sjednoceným vojskům Tříregistrových. My tento rok známe jako Rok Vítězství, nechybělo ale moc a byl rokem prohry. Předchozích pár let Spectristům nepřálo. Víra lidu v Symbiozu a Spectrum byla podlomena neúspěchy na bojištích. Jen málokdo v neděli po obědě zapnul svoje Spectrum a hrál Manic Minera, jen pár nejvyšších generálů pak ovládalo umění Svatého Kódu. Když tu se náhle stalo to nejhorší. Obrana samotného Státu byla prolomena a hordy Ataristických a Commodoristických sonických tanků (zejména pak nejnebezpečnějších modelů SID-4 a Pokey-2010) se řítily do země. Když padla menší provinciální města jako AY-3-8910 a AY-3-8912, bylo všem jasné, že obléhání samotného ULA-City je otázkou hodin. Z rozhodnutí těch nejsympatičtějších vůdců Speccy národa byly zničeny mosty přes všech 128 řek, které dělily ULA-City od zbytku světa. Všechny až na jeden. U tohoto mostu byl postaven poslední funkční tank a v něm poslední Hrdina, aby zabránil nejhorší katastrofě a zdržel nepřátelská vojska, než se armáda opět zformuje. Tím hrdinou jsi ty....

Tak nějak by zněl úvodní příběh hry Tanx, kdybych měl tu čest psát ho já. Bohužel v roce kdy tato hra vyšla, tedy v roce 1982 jsem byl ještě jenom přáním (či obavou ?) svých rodičů a tak jsem tuhle dle mého názoru skvělou hru poprvé hrál až v roce 1996. Hru nenaprogramoval nikdo jiný než Don Priestley a o distribuci se postarala firma DK`Tronics. Jak mohlo dojít už i méně bystrému čtenáři, ve hře jde o ničení nepřátelských tanků. Hra je zpracována v opravdu zajímavém pohledu. Zatímco svůj tank vidíte shora, jeho dělo je trojrozměrné a tanky nepřátel vidíte z boku. Kupodivu to tvoří poměrně přehlednou herní obrazovku. Tanky jezdí v několika vzdálenostech, proto musíte měnit náklon hlavně, abyste dostřelili dál. Zároveň to chce mít na paměti, že střela tank nepronásleduje, prostě si tak letí a při dopadu exploduje, jak to ostatně dělá většina granátů. Proto je dobré střílet poněkud před tank.
Menu ve hře je téměř totožné s tím v hře Meteoroids, kterou jsem recenzoval minulý týden, v tom zde se konkrétně dá:
I - informace o hře - tady se dozvíte, co je za kolik bodů a jaké máte právě nadefinované ovládání
C - změna herních parametrů - redefinice ovládání, nastavení obtížnosti atd.
1,2 - hra jednoho či více hráčů - tato volba maže skóre, chcete-li pouze pokračovat bez smazání, stiskněte libovolnou klávesu krom předchozích čtyř

K průběhu samotné hry není potřeba nic moc dodávat. Snad jen, že pokud trefíte tank jednou, zůstane rozbitý stát a blokovat jednu z cest, dokud ho vy nebo další tank, jedoucí za ním, nezničíte. Zničit se ho docela hodí, protože stojící tanky nemají na práci obvykle nic lepšího, než do vás střílet. Ministerstvo Speccy her varuje: Střelba na vás vám může přivodit smrt.

... bylo nedělní ráno. Vítězství bylo naše a chutnalo jako svěží jarní šunka vařená ve whisky. Všude se povalovaly roztavené kryty z Atari a Commodore, ohořelé tanky Sjednocených vojsk Tříregistrových tvořily nejlepší pomník hrdinství Speccy lidu. ULA-City bylo oděno do slavnostního roucha, duhové vlajky vlály na každém domě, lidé vybíhali do ulic a spontánně projevovali oddanost Spectru. Transparenty typu "10 PRINT "SPECCY RULEZ":GOTO 10" byly k vidění všude. Taktika vyšla. Spojené armádní oddíly zasadily rozhodující ránu v rozhodující okamžik. Finální hegemonie Spectra byla obnovena.
---

K článku náleželo i několik screenů, které jsou ovšem definitivně ztracené. Co se ale neztratilo je závěrečný veršík na konci:

Směle jsem se podíval
Do očí nepříteli
A pak jsem hrdě prohlásil:
Neprojdou, veliteli !

Speccy zdar!

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Logoute, peknej clanek ;)

F6 řekl(a)...

Tanx je docela dobra gamesa, parili jsme to celkem dost (asi tak 1989). Dalsi vec co byla silne hratelna byl Tank Trax od Amoeba Software (http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0005137)
Jsou to vlastne Scorched Tanks, ale v hodne stare verzi a pro dva hrace, coz silne pridava na zabavnosti.