2. 9. 2009

Můj první program pro MB-02+

Svého času někdy kolem roku 2001 jsem vlastnil ještě ZX DiskFace QUICK (kterého jsem neprozřetelně daroval Falcenovi, za což si dodnes nadávám), programoval jsem pro něj UniRuny (přežitek z doby kdy jsem ještě vlastnil Didaktik Kompakt), upravoval a crackoval hry pro tento diskový systém, prostě jsem si hrál na drsného spectristu. V té době jsem potkal na ZlínConu Hooda, který měl sebou MB-02+ a tím začala moje úplně nová éra. Hood do mne hučel, že pokud chci pro ZX Spectrum něco dělat, tak MB-02+ skrývá veliký potenciál (což platilo tenkrát, ale i dnes). Prostě slovo dalo slovo, na ZlínConu jsem odchytl pana LMNa (ahoj Honzo :) ) a ten mi po několika hodinovém naléhání slíbil ještě jeden kus MB-02+ vyrobit. Když jsem tenkrát odjel domů, tak jsem skoro denně Honzovi Kučerovi volal jestli už náhodou MB-02+ není vyrobené. Ono tomu asi hodně lidí neuvěří, ale umím být občas otravnej ;) (viď Logoute :) ). No v té době se tradovalo, že dodací doba (výroba MB-02+) trvala cca půl roku, já měl moje MB-02+ doma za cca měsíc a myslím, že se LMNovi celkem ulevilo...

No abych se vrátil k tématu, měl jsem doma MB-02+, koukal jsem na něj jak na svatej obrázek a začal jsem řešit s Hoodem co vlastně bych měl programovat, abych jakože vyplnil tu obrovskou mezeru na speccy scéně. Hood tenkrát navrhl, abych napsal prográmek, kterej umožní u každého souboru změnit jmeno, typ, adresu, čas a datum, flag byte...

Začal jsem programovat, učit se jak se BS Dos ovládá a vše šlo velmi rychle. Program jsem pojmenoval ChanATTR a ačkoliv má mnoho omezení (nenačítá celý adresář, je tam čecho-angličtina, ...) hrozně rád vzpomínám na tohle programování, neboť jsem dokázal na tomto programu strávit i 10 hodin denně.

Dovolil bych si Vám ukázat ještě jeden screenshot (ukradl jsem ho z tcg.speccy.cz ... Wixete sorry ;) ), abych Vám přiblížil ovládání a vzhled programu...Pokud byste přeci jen chtěli vyzkoušet jak program funguje tak ho můžete stáhnout zde.

2 komentáře:

Logout řekl(a)...

ChanAttr se mi libi a i kdyz jeho funkce obsahl MB Commander, tak pouzivam ChanAttr, protoze se mi nechce na nektere veci nacitat zbytecne komplexni program, zvladne-li stejnou vec takovahle pekna utilitka.

Shrek řekl(a)...

Tak to jsi mne potesil ;)