26. 8. 2009

K čemu je vlastně autosys?

Jelikož se ukázalo, že Hoodův komentář ohledně autosys je tím správným řešením problému, kvůli kterému chudák Shrek dělal celou novou verzi FlashBootu (nicméně již brzy se i tak bude tato verze velmi hodit, nechte se překvapit), rozhodl jsem se odhodit hrdost a přiznat, že i po letech nevím, k čemu vlastně je.

Napsal jsem proto Busymu (kdo by měl být povolanější?) a zeptat se ho. Odpověď zveřejňuji tady, protože je třeba aby i ostatní případní ignoranti došli osvícení:

Subor "autosys" sa spusta ako prvy po nabootovani BS-DOSu. Kedze ale vo vseobecnosti po nabootovani (resp. po zapnuti Spektra / po resete) nemusia este existovat systemky BASICu, tak autosys je kratky program v strojaku, ktory BASICove systemy vytvori, a potom zavola klasicke NEW "autoexe". Ty padom subor "autoexe" uz moze byt aj BASIC.

Tento napad na nazov "autosys" som zobral z nejakych starsich MS-DOSov, ktore sice mali autoexec.bat ale ako som zistil, po config.sys-e si najprv spustili subor auto.sys ktory bol schovany niekde v adresari C:\DOS a az potom sa spustal klasicky a dobre znamy autoexec.bat :)

A este som zabudol napisat, ze ked sa subor autosys nenajde, tak po nabootovani sa urobi klasicky velky 128k reset (bsrom=>NMImenu=>E) a system je pripraveny na pouzivanie.

Žádné komentáře: