23. 8. 2009

FlashBoot v4 - malá změna

Jelikož Logoutovi přišla z opravy MB-02+, ve které měl nově namontovanou FlashROM, rozhodl se, že prubne náš FlashBoot, ale pokus o nabootování mu vždy skončil v NMI menu. Stačilo sice stisknout klávesu ´E´ a BS Dos nastartoval, ale dle slov našeho duchovního představitele: "Je to opruz!".

Ten kdo zná mé programátorské "kvality" jistě ví, že mám problém hlavně s jednou věcí, které souvisí s tím, že mám v ZXku deprchátor - tudíž nestarám se o reg. I.

To byl pravděpodobně i problém našeho FlashBootu (píšu pravděpodobně, neboť Logout to bude moct vyzkoušet až po víkendu).

Jelikož jsem se ptal dost lidí na reg. I a jeho bezproblémovou hodnotu a nikdo mi nedal dostačující odpověď, prubl jsem to a do reg. I jsem hodil hodnotu 0. Teď mi můžete nadávat, pomlouvat mne, pokud jsem tuto hodnotu urcil spatně... jen mi prosím Vás už někdo řekněte, jaká hodnota tam tedy má být, aby to fungovalo aj Logoutovi ;).

Stahovat můžete zde.

V archivu se nachází tyto soubory:

  • EEPROM_Dron.cod, EEPROM_PVL.cod - poslední verze, publikovaná po JHConu 2007. Tyto soubory stačí přímo vlashnout do MBčka. Nejedná se o opravenou verzi.
  • f6boot.cod - zkomprimovaný obrázek od Factora6
  • pack_dos.bin - komprimované stránky MBčka (BS Dos, BS Rom)
  • easy_hdd_light_Dron.bin, easy_hdd_light_PVL.cod - očesaná verze EasyHDD
  • hlavni.a80 - tenhle zdroják vytvoří "prográmek", který Vám do stránek 0 a 1 rozbalí BS Romku a BS Dos a ten pak opatchuje pomocí HDD Patche.
  • booting.a80 - tenhle zdroják vytvoří další "prográmek", který dostane výše uvedenou rutinku (hlavni.a80) z Flash paměti do RAMěti ZX Spectra a spustí ho - čímž se zavede BS Rom, BS Dos a opatchuje ho HDD Patchem...
Takže návod na zkompilování:

  • zkompilovat hlavni.a80 - upravit si PVL nebo Dron porty (určuje se podle easy_hdd_light_Dron.bin, easy_hdd_light_PVL.cod, které se includuje do zdrojáku) - defaultně Dronovo porty.
  • pak jen stačí zkompilovat booting.a80 a výsledný booting.bin flashnout do MBčka...

Možná Vás překvapuje proč jsem napsal tento dlouhosáhlý popis veškerých souborů. Věřte, že když jsem se na zdrojáky bez jediného popisu podíval po více jak roce, tak jsem byl zmatenej, takže tenhle článek je hlavně pro mou osobu, až se za dalších pár let budu opět v těchto zdrojákách hrabat... ;)

Jináč myslím, že podobný problém měl i Hood...

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

POkud jsem tvuj clanek dobre pochopil, nevim, jestli to ukonceni bootovani v nmicku se srsicim borderem ma co spolecneho s reg. I. Podle me je to chybejici soubor AUTOSYS (tusim) na bootovaci diskete c. 3. To by melo cely problem vyresit. Ja to resil rok, nez jsem na to "prisel":)))

Hood

Logout řekl(a)...

Hoode, zpetne diky. Autosys pomohl (viz clanek), netusil jsem ze to dela tohle, pokud chybi...

Anonymní řekl(a)...

Uz jsem to resil mnohokrat, ale opakovani nikdy neuskodi. Spatna hodnota registru I zpusobuje pouze prseni obrazu a v hodsim pripade i ztratu dat ve vsech pomalych strankach ZX16/48/128/+2. Nebudu to zbytecne protahovat a vysvetlovat co a jak. Jednoduse receno:
1) 100% korektni hodnota registru I je v rozmezi hodnot #00-#3F a #80-#BF
2) Pouze za predpokladu ze mate ZX48 nebo na ZX128/+2 v hornich 16kB nastavenou sudou stranku(rychlou ram 0,2,4,6), pak muzete I nastavit i na hodnotu #C0-#FF (ale beda jak nahore pristrankujete pomalou (lichou) stranku pameti, hned zacne prset a hrozi ztrata dat v ZX ram.

Koho by toto tema zajimalo vic detailne, mrknete na tento prispevek:
http://zx.pk.ru/showpost.php?p=212708&postcount=87

VELESOFT