10. 4. 2008

Paměťové nároky ResiDOSu.. aneb co se nelíbí panu Zilogovi

Možná Vám přijde, že tímto článkem přilíváme olej do ohně, ale musíme reagovat na nějkteré výroky Ziloga ohledně nového systému ResiDOS. Je mi líto, ale některé jeho argumenty jsou mimo mísu, takže:
1) ResiDosu nestačí 128kB a je nenažraný - blbost, na MB-02+ s pamětí 128kB nejde ResiDos pustit z jediného důvodu: ResiDos se ukládá do stránky, kterou už 128k verze nemá a to z toho důvodu, aby nekolidoval s BS Dosem a případnými patchy (nmi menu, rtc patch, hdd patch...). Takže tohle je chyba instalátoru, že nedá na výběr stránku do které by se měl ResiDos nainstalovat...
2) ResiDos nejde na DivIDE - to není problém ResiDosu, ale samotného DivIDE. Velesoft má udělané rozšíření pro DivIDE, které umožní chod ResiDosu. Rozšíření emuluje stránkování MBčka po 16kB.
3) ResiDos je bastl - (nebo tak nějak to napsal... už si to přesně nepamatuji). Tak ať Zilog napíše svůj systém, kterým ostatním ukáže, že to jde. Pokládám Bazeho za mistra v optimalizaci kódu a i když i on narazil na paměťovou bariéru, věřím tomu, že se tam prostě systém nevejde. Narazili i ostatní (Sweet, Tritol), ale kdo z nich dělá 256b dema??? :) Bazeho beru v tomto oboru jako kapacitu.
4) DivIDE splnilo svůj účel - nesplnilo. Hodně lidí si koupilo DivIDE za účelem spohodlnění práce na speccym. Problém je, že lidi, kteří na ZXku něco aktivně vyvíjejí (hudba, grafika, soft) jsou s DivIDE v hajzlu, neboť nemají kam ukládat své výtvory (MDos3 je vyjímkou, ale tam se zase naráží na tu Zilogovu otřepanou frázi s kompatibilitou s PC světem...jo a pak ještě Demfir v poslední verzi, ale...)
5) Prodalo se 600 ks, nebudu DivIDE rozšiřovat - mňo problém je, že jestli si třeba 50 procent lidí kopilo DivIDE jako náhradu diskového systému s tím, že budou mít plnohodnotný systém, tak budou asi mírně zklamáni. Ano ale Ziloga může hřát, že se DivIDE prodalo 600 ks.
Na víc si momentálně nevzpomínám, resp. většinu věcí padlo na speccy konferenci od Tritola, Hooda, dexe...

Krásně to shrnul Logout:
Zilog navrhnul divIDE, protoze chtel dokazat, ze je mozne vsechno nacpat do 32kB+8kB pameti. Chtel to pochopitelne dokazat pomoci ostatnich a ted se divi, kdyz ostatni rikaji ze to je opruz a ze se jim to nelibi. Nevidim na tom nic spatneho. Na druhe strane jsou lidi co maji MB02 a muze jim to byt vsechno jedno, kdyby ovsem Zilog nemel potrebu neustale se do jejich MB02 navazet s tim, ze je priserne po vsech strankach. Tedy, pokud prijmeme fakt, ze Zilog ma absolutni pravdu ve vsem co rika, neni tu duvodu ke sporu. Preju pekne slunecne odpoledne. Nehadejte se a radsi jdete ven.

Takže přestaňte spamovat na konferenci, né všechny to zajímá a pojďte se hádat sem. SpeccyWeb je od toho :)

Žádné komentáře: