20. 3. 2008

Německý klon MB-02

Je to několik málo desítek hodin, co Hood na Speccy konferenci poslal zmínku o tom, že v Německu vznikl klon MB-02. Byl za to o několik málo minut později roztrhán zaživa.
Názor MB Maniax na celou problematiku je pochopitelně jasně vyhraněný. Každá aktivita na poli tohoto Nejlepšího řadiče pro Spectrum™ je záslužná a dobrá. Přestaňme ale polemizovat v obecné rovině.
Jak je vidět na této fotce, autorovi se povedlo ubrat slušný počet součástek, při zachování všech vlastností MB-02. Navíc přidal i mbIDE. To vše na plošňáku stejně dlouhém jako divIDE a o něco málo víc než dvakrát širším.
Je to velké ? Když vezmu divIDE, Velesoftovu rozdvojku sběrnice, Velesoftův RAM interface a interface UR4, poskládám je za sebe, zapojím a připojím ke Spectru, mám funkčně totéž, velikost je ale určitě větší. A to ještě nemám DMA a na výsledném bastlu neběží BSDOS.
Proč je snaha jednotlivce o modernizaci, kterou můžeme chápat jako první pokus po víc než deseti letech od zlaté éry MB-02, tak příkře odsuzována ? Pravděpodobně to bude kvůli ceně, která je stanovena na 250 EUR. Je veselé vidět kritiku člověka, který umí ohodnotit svůj čas strávený nějakou prací. To, že Zilog svůj čas považuje za bezcenný, případně že divIDE navrhoval pouze kvůli cti a slávě neznamená, že to automaticky bude dělat každý. 250 EUR je při dnešním kurzu ČNB 6365 Kč. Je to cena víc než 10x vyšší, než původně stálo divIDE. Kdyby mi ovšem odešlo moje MB-02, neváhal bych a koupil si tohle. Proč ? Mám totiž Speccy rád a bez MB-02 by pro mě mělo jen půlku kouzla.

Žádné komentáře: