12. 3. 2008

Horká čokoláda: aneb proč nepodporovat DivIDE...

Nedávno jsme zde psali o MB Conu 2008+, který se konal v Plzni. V reportu jsme psali také o problémech s DivIDE, které nás potkali, při dodělávání dema na Forever. Dnes však moje trpělivost přetekla a já si řekl dost. MB Maniax se nebudou účastnit demopárty Forever 9. Jestli chcete vědět proč, tak čtěte dál...
Logout si z MB Conu 2008+ odvezl demo v TAPce s tím, že si vyzkouší toto demo na svém DivIDE (teda pokud ho doma najde... :) ) a pak mi dá vědět (předpokládali jsme, že je problém na mém DivIDE, přeci jen jsem ho neměl pořádně odzkoušený...). Druhý den mi Logout volal, že na svém DivIDE mu basicový zavaděč hlásí stejný problém (Tape Loading Error). Logout tedy poslal demo Factorovi, který měl s demem stejný problém.
Logout se bavil s Bazem, jakožto tvůrcem FatWARE a ptal se ho, co by mohlo zpusobovat chybu Tape Loading Error při loadu CODE do paměti. Baze řekl, že jediný problém by mohl nastat, pokud nahráváme blok dat za fyzickou pamět (tedy do paměti ROM). Zkontroloval jsem tedy BASICový zavaděč a ejhle: jeden blok mi přesahoval hranici 65535 o 170 bytů. (Byla to chunky matice, kdy jsem nepoužíval matici, která se nenahrála a tak jsem o problému nevěděl...). Řekl jsem si, jsem holt blb a připravoval jsem si omluvnou řeč na adresu DivIDE.
Upravil jsem CODE části, malinko vše přeházel a ..... ..... ta samá chyba (Tape Loading Error...), ale na jiném řádku, kde ale code blok začínal na adrese 25e3 a měl délku něco kolem 2e4. Nejprve jsem na to nevěřícně koukal a pak praskli saze. Začal jsem nadávat a řekl jsem si "NE! Nebudem podporovat ZX nekompatibilní hardware!". Kašlu na to, demo, které bylo původně určené pro Forever neuveřejníme, neboť v pravidlech demo compa je, že se demo bude spouštět právě z DivIDE a já nebudu tajně doufat, že zrovna nebude pršet a bude nizkej tlak, aby vše chodilo...
Raději demo pošlu někam na párty do zahraničí (rusko, anglie...), než si utrhnout ostudu s chybou Tape Loading Error a to qůli podělanýmu DivIDE.
Když to sečtu s problémy, které má Factor s PAUSE (na stroji s DivIDE PAUSE trvá jinou dobu, než na holém ZXku), vychází mi, že se nevyplatí podporovat tento kus HW. Myslete si co chcete o mě nebo o MB Maniax (nebudete daleko od pravdy :) ), ale v tomhle mne již nikdo nepřesvědčí. A to ani pan Zilog, který bude samozřejmě tvrdit, že je chyba v "programu":

LOAD "code1" CODE 25000

Dovolím si poslední příspěvek pro Forever:

ld sp,TRASH
ld de,DivIDE
push de
ld sp,MB-02+
ret

Žádné komentáře: