20. 11. 2007

Nové bootování na MB-02+

Dnes bych Vám rád všem představil princip nového bootování diskové řadiče MB-02+, které jsme společně s Logoutem spáchali na KapsaConu 2007. Mnozí z Vás namítnou, že něco podobného tu již bylo,... musím Vás vyvést z omylu, nic podobného tu ještě nebylo a jedná se zcela o jiný způsob bootování, než který jsme taktéž s logoutem udělali cca před 3 roky... (ok, je podobný, ale lepší :))
Nejprve si připomeňme jak je to s MB-02+ při bootování. Aby jste mohli nabootovat MB-02+ (dále jen MBčko), museli jste mít připojenou k řadiči disketovou jednotku a nabootovat z floppyny, ze které se natáhl systém, patche atd.. Toto mě velmi štvalo neboť hrozná kabeláž (napájení floppyny, kabel k mechanice, napájení MBčka, napájení Speccyho) mě kdysi s logoutem vedla k myšlence udělat bootování nezávislé na floppyně. Busy a mnozí zde jistě namítnou, že pokud jednou MBčko nabootuje z floppyny, již se nemusí bootovat z diskety, ale stačí při startu stisknout NMI tlačítko a dostat se tak do Basicu, neboť MBčko má zálohovanou SRAM baterkou. Ano to je pravda, ale zrovna v mém případě, kdy na ZXku zkouším a vytvářím systémové programy pro MB-02+, se mi často stávalo, že se mi BS Dos poškodil a já musel znova bootovat (nikdo není dokonalý, že? :) ).
Takže první bootování fungovalo na tom principu, že jste měli na CF kartě, HDD či jiném mědiu, připravenou v jednom sektoru (byl to jeden z prvních, ale již nevím kterej, zdrojaký se bohužel nezachovali...) VDT tabulku, která se natáhla při bootování a opachoval se s ní BS Dos. Řešení v celku jednoduché, ale mělo jednu vadu, museli jste ručně vytvářet VDT tabulku (což některé lidi mohlo odradit...). 
Já jsem toto dál neřešil, bootování mi fungovalo, víc jsem nepotřeboval a princip vytváření VDT tabulky jsem popsal v textu, který byl přiložen k programu. Pak bylo dlouho ticho po pěsině, až jednou.... :)
Ano, jendoho krásného dne, LMN/8bc na svých stránkách uvolnil program Easy HDD, který sloužil k rychlému a snadnému opatchování BS Dosu. Prostě, program sám vytvořil VDT tabulku a podstrčil jí BS Dosu. Velmi efektivní, ale na práci jste zase potřebovali floppynu...
No a jednoho dne přijel Logout za mnou na návštěvu, kdy jsme si řekli, že by bylo dobré malinko vylepšit to bootování MBčka a to právě o vytváření VDT tabulky, která by se vytvořila sama. Stáhli jsme si Easy HDD (i se zdrojáky), já jsem vyházel z Easy HDD veškerou grafiku, texty, vypisy infa o kartách a vznikl tak Easy HDD Light, který jsme použili ve finální verzi bootování. Jen pro zajímavost, velikost originálního Easy HDD byla něco kolem 8kB a Easy HDD Light má 3 kB... :)
Takže vzniklo bootování, které Vám při zapnutí MBčka a Speccyho zavede do příslušných paměťových baněk BS Dos, dále se vytvoří VDT tabulka, opatchuje se BS Dos (čímž se zprovozní HDD, CF karta... prostě cokoliv máte připojené k MB-IDE), přepne se na disk 3 (první disk na kartě, disky 1 a 2 jsou stále rezervovány pro floppynu, která i tak zůstává aktivní...), a natáhne se autoexec a spustí se...
Během tohoto týdne snad na stránkách přibude sekce Download, ve které si budete moct image do FlashROM MBčka stáhnout a to včetně zdrojových kódů.

Žádné komentáře: