26. 11. 2007

Něco pro Vaše FlashROM v MB-02+ - FlashBoot v 1.0

Ano, na světě je první verze (pro ataristy: 1.0) bootovaní diskového řadiče MB-02+ a to z FlashROM a částečně z IDE zařízení. Co si pod tím představit?
Nejpve si stáhneme náš Boot loader a to zde.
Po rozbalení zip archivu vlezeme do adresaře FlashROM, kde se nacházejí dvě binárky: Binarka_Dron a Binarka_PVL. Tyto dvě binárky jsou určené přímo do FlashROM v MBčku a liší se pouze v použitých portech MB-IDE. Dronova verze používá staré porty (195, 199, 203...) a PVL verze používá porty shodné s DivIDE (163, 167, 171..). Takže si vybereme správnou verzi, spustíme Flash Utility a tento soubor nahrajeme do FlashROM.
Podrobný popis celé procedury je na z00movo blogu. Z00m to popsal velmi dobře a nemá cenu abych si zde plácal játra a vymejšlel vše znova.
Tak když vse proběhne v porádku, stiskneme tlačítko RESET a ZXko s MBčkem by mělo nabootovat z FlashROM. Tak teď mi někdo jistě omlátí o hlavu, co znamená ta moje zmínka o částečném bootování z IDE zařízení? No, je to jednoduché. Na disku 3 (mám ho jako hlavní disk) stačí nahrát autoexe (basicový program), ve kterém bude například rtc_patch, nebo jiné patche pro BS Dos, či přímo prográmky, ktere chcete aby se Vám spustily po startu počítače.

<%image(20071126-screen.gif320240New boot screen)%>Jelikož jsme na KapsaConu byli nařčeni, že tento boot není vůbec pěkný, tak se Vám při startu počítače zobrazí screen, který vidíte nad tímto textem.

V archivu, který jste si jistě stáhli naleznete i zdrojové texty, takže se můžete pokochat, upravit, vylepšit co je Vám libo. Možná časem napíšu menší rozbor co ve kterém souboru je... teď na to není moc času.

Takže co můžete od nového bootování očekávat?

  • bootovaní bez nutnosti mít připojenou floppy mechanik
  • floppy mechanika je beztak aktivní (disky 1 a 2 jsou pro floppy reservovány)
  • VDT tabulka připojeného zařízení se provádí automaticky (okleštěný Easy HDD)
  • po aktivaci IDE zařízení se přepne na disk 3 a zavede se program autoexe, který provede zavedení dalších patchů...

Takže zkoušejte, testujte a opět posílejte bugy nebo návrhy na vylepšení...

Žádné komentáře: